© 2019 HOLLYWOOD BLVD FILM FESTIVAL, LOS ANGELES, CA

2019 HOLLYWOOD BLVD FILM FESTIVAL SELECTED FILMS, DOCS, MUSIC VIDEOS AND SCREENPLAYS.

BEST MUSIC VIDEO _________________________

1. Irrelephant - Wookie the Huge    03.18 MINS

2. Barrel of a Gun                              04.21 MINS

3. Hands Only CPR Hip Hop             02.07 MINS

4. Fairy Garden                                  03.27 MINS

5. Summer On Lock                          02.57 MINS

6. Florets                                            04.18 MINS

7. I Could Have Died                          03.27 MINS 
       

BEST STUDENT FILMMAKER_________________

 

8. The Ancestors' Memories            47.53 MINS

9. Inked                                              07.15 MINS

10. A Story Of Regret                          07.30 MINS
 

11. PyramidScheme                         06.08 MINS

12. The Saver                                    12.22 MINS

BEST DRAMA SHORT________________________

13. Prom Queens                               04.31 MINS

14 15 Down                                       14.59 MINS

15. In the Arms of Madness             20.30 MINS

16. Unorganized Crime                     29.28 MINS

17. Sare Jahan Se Acha                    05.51 MINS

18. Who is Martin Danzig?                11.17 MINS

BEST EXPERIMENTAL SHORT ________________          

19. Tárrega Tanazaky                        14.58 MINS

20. Forever                                          03.58 MINS

21. Be Your Kind                                 07.57 MINS

22. Dream                                           04.50 MINS

BEST HORROR SHORT_______________________

 

23. Fresh Blood                                  07.52 MINS

24. The Girl in the Garage                 18.35 MINS

BEST SCI-FI SHORT__________________________

25. Dark Specter II                             09.31 MINS

26. Deep Dive                                     02.54 MINS

27. Gab                                               10.00 MINS

BEST WEBISODE___________________________
 

28. Yallah Habibi                               11.00 MINS

29. Home Room                                32.30 MINS

30. Just the Tip                                 07.49 MINS

BEST FOREIGN SHORT________________________

31. The Interview                             08.51 MINS

       Germany
 

32. Fortitude                                     22.26 MINS

       Norway

33. My Name Was January              25.45 MINS

       Canada
 

34. Thiruvithamcore                        19.20 MINS

       India

35. The Shroud                                 29.55 MINS

       France

BEST SHORT________________________________

 

36. Bonsai Dream                             09.57 MINS

37. Not Kidding                                  26.08 MINS

38. Sare Jahan Se Acha                   05.51 MINS

39. Dead End                                     20.41 MINS

40. First Fridays                                11.54 MINS

41. Who is Martin Danzig?                11.17 MINS

42. La Pieta                                        19.30 MINS

43. Perfect Day                                  15.00 MINS

BEST DIRECTOR_____________________________

44. Whorehouse Visitor                    11.54 MINS

45. Sare Jahan Se Acha                    05.51 MINS

BEST COMEDY_SHORT________________________

46. Magic H8 Ball                              13.45 MINS

47. Symptoms                                   05.58 MINS

48. Clueless                                        03.49 MINS

BEST ANIMATION SHORT_____________________

49. Discharged                                   30.00 MINS

50.  A New Year Story                        08.06 MINS

51. Happy The Angry Polar Bear      03.26 MINS

BEST MALE ACTOR             __________________

52. Tony                                               35.00 MINS

BEST FEMALE ACTOR             __________________

53. Luck                                               11.48 MINS

BEST MUSIC SCORE             ___________________

54.Goodnight, My Dear                       12.50 MINS

BEST WOMEN FILMMAKER  ___________________

55. Me 3.769                                      11.17 MINS

56. My Faith Story                             08.49 MINS

57. Forbidden                                    03.09 MINS

BEST ACTION THRILLER___ __________________

58. Mamba                                         03.09 MINS

BEST CINEMATOGRAPHY___ ___________________

59. Echos of War                                23.52 MINS

60.  Vietnam Aftermath                     30.00 MINS

61. Happy The Angry Polar Bear      03.26 MINS

BEST DOCUMENTARY_____ ___________________

 

62. 7th Generation                             45.00 MINS

63.  The Queens                              1: 35.11 MINS

64. Pull Up LA                                  1:40.00 MINS

BEST FEATURE FILM______ __________________

64. Older LGBTQ, AND HOMELESS   01:13:38 MINS

BEST FEATURE COMMEDY______ _______________

65. Living Fuller                                      58.31 MINS

 

WINNING SCREENPLAYS         ____    ___________

1. Best Screenplay 
    ROME OF THE DEAD
    ( Sherwin Allen )

2. Best Comedy Screenplay
    MIRAGE 
    (John Robert Franklin)

3. Best Action Adventure Screenplay

    SERPENTINE
    ( David Tittone and David Torre )
 

4. Best Dramatic Screenplay
    A FOUR-SIDED BED

    (Elizabeth Searle)

5. Best Horror Screenplay

    MONOCHROME
    ( Chloë J. Hightower )
 

6. Best Thriller/Suspense

   IN THE QUIET OF THE EVENING

   (Ben Fiore and Raymond Izaac)