PRIORITY PASSES AND TICKETS - DEC 4TH, 2021

Due to COVID, our venue is requiring masks at the point of entrance. You also must provide proof of vaccination or a negative covid test within the previous 72 hours. 
 

Block A: (10am)

“Remembering Return to Oz” Directed by Aaron Presley Pacentine & Aaron Schultz 01:55:00 [Best Documentary Feature]

 

Block B: (12:10pm)

“Remember Me” Directed by Marta Jimenez 29:50 [Best Foreign Short]

“On / Off” Directed by Nicolas P. Villarreal 7:00 [Best Animation Short]

“COPE” Directed by Taylor Su 4:15 [Best Animation Short]

“But Happy” Directed by Anatolii Umanets 9:59 [Best SCI-FI Short]

“PÉCHO” Directed by Luis Villanueva, Pier Paolo Piccoli, & Mason Coburn 2:19 [Best Music Video]

“Leisure Machine” Directed by Jim Batt 4:11 [Best Music Video]

“Sundown – SIX60” Directed by Connor Pritchard 3:00 [Best Music Video]

“The Light” Directed by Jhonatan López 4:05 [Best Music Video Feb 2021]

“R.D.W Feat. Tinashe” Directed by Emmett Lynch 3:31 [Best Music Video March 2021]

“Sign of the Times” Directed by Andrew H. Walker 3:59 [Best Trailer]

 

Block C: (1:30pm)

“For Your Own Sake” Directed by Terra Glen Campbell 81:12 [Best New Filmmaker]

 

Block D: (3:05pm)

“My daughter” Directed by Remi Bakkar 11:03 [Best Cinematography]

“Time Traveler” Directed by Jeffrey Israelson & Steven Israelson 9:09 [Best Cinematography]

“Diversity Hires” Directed by Tevin Everett 38:36 [Best Web Episode/New Media]

“Uncanny Valley Season 1 Pilot” Directed by Ravin 25:01 [Best Web Episode/New Media]

“Perception” Directed by Kedrick Parham 16:46 [Best Short Film]

 

Block E: (5:00pm)

“Lucid” Directed by Ramiro Villagomez [Best Feature Film]

 

Block F: (7:05pm)

“Ozana” Directed by Enzo Ifergan & Manon Mestre 5:17 [Best Short Film]

“I, Too, Am America” Directed by S-hekh Shem Hetep 3:33 [Best Short Film]

“Starving Artist” Directed by Marshall Weishuai 19:00 [Best Drama Short]

“Checkmate” Directed by Sebastian Johnson-Deal 7:06 [Best Drama Short]

“LIONESS” Directed by Molly E. Smith 7:18 [Best Drama Short]

“Albert Rose’s funeral” Directed by Florian Sanchez 15:43[Best Drama Short]

“Memphis Connection” Directed by Frank Pulciani 3:33 [Best Documentary Short]

“Memory Builds the Monument” Directed by Isaac Yowman 14:48 [Best Documentary Short]

“Poolside” Directed by Alex Kinter & Eric Schuessler 17:00 [Best Experimental Short March 2021]
 

Block G: (8:55pm)

“Assassin League” Directed by Matthew Michael Wasiewicz 15:52 [Best New Filmmaker]

“777” Directed by Charlie Å 17:17 [Best New Filmmaker]

“Memories with you” Directed by Isaiah Elias Anders 10:52 [Best New Filmmaker]

“IT’S YOUR FAULT” Directed by Kate Burduzhan 14:35 [Best New Filmmaker]

“Boundary” Directed by Justin Stuckey 10:02 [Best New Filmmaker]

“Misinformation” Directed by Wenhan Zhang 5:00 [Best Student Filmmaker]

“A Second Chance” Directed by Arden Pala 10:09 [Best Student Filmmaker]

 

Block H: (10:30pm)

“Win a Trip to Browntown!” Directed by George Tramountanas 94 [Best Comedy Feature Feb 2021]

GENERAL ADMISSION PASSES AND TICKETS COMING SOON...

General Admission to the public is free but subject to available seats.
All GA TICKET HOLDERS will be admitted after all the priority ticket holders are checked in first.

 

GA tickets are good for one screening category and if you wish to watch more screenings then you will be allowed based on the seat availability. Your re-entry to another screening or category will be subject to availability of seats.


NOTE: ARRIVE EARLY! SEATING IS FIRST-COME, FIRST-SERVED, EXCEPT FOR PRIORITY TICKET HOLDERS. FREE TICKET DOES NOT GUARANTEE YOU A SEAT! THEATRE IS OVERBOOKED TO ENSURE A FULL HOUSE. THEATRE IS NOT RESPONSIBLE FOR OVERBOOKING. NO ADMITTANCE ONCE SCREENING HAS BEGUN.