© 2019 HOLLYWOOD BLVD FILM FESTIVAL, LOS ANGELES, CA

SCHEDULE* FOR 2019 HBFF 
ADD OUR 2019 LAURELS TO YOUR SOCIAL MEDIA IMAGES 
https://filmfreeway.com/laurels/14585/HollywoodBlvdFilmFestival

JUNE 15, SATURDAY                                             

BEST ANIMATION SHORT__________10AM -11AM

 

1. Discharged                                      30.00 MINS
WINNER 

 

2.  A New Year Story                           08.06 MINS
 

3. Happy The Angry Polar Bear         03.26 MINS


BLOCK BREAK 

 

BEST EXPERIMENTAL SHORT__11:10 AM -12:10PM     

 

4. Tárrega Tanazaky                           14.58 MINS

 

5. Forever                                            03.58 MINS

 

6. Be Your Kind                                   07.57 MINS
WINNER

 

7. Dream                                             04.50 MINS 

 

FOLLOWED BY BEST SCI-FI SHORT___________

 

8. Dark Specter II                               09.31 MINS
WINNER

 

9. Deep Dive                                        02.54 MINS

 

10. Gab                                                10.00 MINS

 

BLOCK BREAK 
 

BEST DOCUMENTARY___________12:15PM-1:30PM

 

11. 7th Generation                              45.00 MINS
WINNER

12. Not Kidding                                   26.08 MINS
WINNER


BLOCK BREAK 

 

BEST SHORT_________________1:40PM-3:15PM

 

13. Bonsai Dream                                 09.57 MINS
WINNER

14. Sare Jahan Se Acha                    05.51 MINS

 

15. Dead End                                      20.41 MINS

 

16. First Fridays                                 11.54 MINS
WINNER

 

17 Who is Martin Danzig?                11.17 MINS

 

18. La Pieta                                        19.30 MINS

 

19. Perfect Day                                  15.00 MINS

 

BLOCK BREAK 
 

BEST FOREIGN SHORT________3:25PM-5:20PM

 

17. The Interview                              08.51 MINS

       GERMANY
 

18. Fortitude                                      22.26 MINS

      NORWAY

 

19. My Name Was January               25.45 MINS

      CANADA
     WINNER 

 

20 Thiruvithamcore                         19.20 MINS

      INDIA

 

21. The Shroud                                 29.55 MINS

      FRANCE

BLOCK BREAK 

 

BEST STUDENT FILMMAKER___5.30PM-7.15PM

 

22. The Ancestors' Memories            47.53 MINS

 

23. Inked                                              07.15 MINS

 

24. A Story Of Regret                          07.30 MINS
WINNER 

 

25. PyramidScheme                         06.08 MINS

 

26. The Saver                                    12.22 MINS

 

BEST MUSIC SCORE             ___________________

27.Goodnight, My Dear                       12.50 MINS
WINNER


BLOCK BREAK 

 

FEATURE PRESENTATION ______7.30PM - 10.00PM 

Pull Up LA                               01:40:00 MINS

Followed by Q&A  
WINNER

Note: Due to technical or any other reasons, there might be a chance in the schedule. Please make sure to check for the updates. Thank you. 

JUNE 16, SUNDAY 

 

BEST FEATURE COMEDY______ __10AM -11AM

1. Living Fuller                                      58.31 MINS
WINNER

 

BLOCK BREAK 
 

BEST WOMEN FILMMAKER  __11:15AM -12:15PM 

2. Me 3.769                                            11.17 MINS
WINNER

3. My Faith Story                                   08.49 MINS

4. Forbidden                                          20.00 MINS

BLOCK BREAK 

BEST WEBISODE_____________12:30PM- 1:20PM
 

5. Yallah Habibi                                     11.00 MINS
WINNER

6. Home Room                                      32.30 MINS

7. Just the Tip                                       07.49 MINS

BLOCK BREAK

BEST CINEMATOGRAPHY___ ___1:30PM-2:30PM

8. Echos of War                                    23.52 MINS

9.  Vietnam Aftermath                        30.00 MINS
WINNER 

BEST DRAMA SHORT__________2:35PM-4:00PM

11. Prom Queens                                04.31 MINS

12. 15 Down                                        14.59 MINS

13. In the Arms of Madness              20.30 MINS

14. Unorganized Crime                      29.28 MINS
WINNER 

15. Kommando                                   15.43 MINS

BLOCK BREAK

BEST MUSIC VIDEO ____________4:10 PM-4:25PM

16. Irrelephant - Wookie the Huge       03.18 MINS

17. Barrel of a Gun                                04.21 MINS
WINNER 

18. Hands Only CPR Hip Hop                02.07 MINS

19. Fairy Garden                                    03.27 MINS

20. Summer On Lock                            02.57 MINS
WINNER 

21. Florets                                              04.18 MINS

 

BLOCK BREAK 

BEST HORROR SHORT_________4:40 PM-5:10PM

 

22. Fresh Blood                                     07.52 MINS
WINNER

23 The Girl in the Garage                   18.35 MINS

BLOCK BREAK 

            _____________________NON -STOP BLOCK

BEST DIRECTOR_______________5:15 PM-5:30PM

24. Whorehouse Visitor                        11.54 MINS
WINNER

BEST COMEDY_SHORT_________5:40 PM-6:05PM

25. Magic H8 Ball                                  13.45 MINS

26 Symptoms                                        05.58 MINS

27. Clueless                                           03.49 MINS

WINNER

FOLLOWED BY BEST FEMALE ACTOR __6:10PM

28. Luck                                                11.48 MINS

WINNER

FOLLOWED BY BEST MALE ACTOR ____6:25PM

29. Tony                                                 35.00 MIN
WINNER

BLOCK BREAK 

CLOSING NIGHT FEATURE + Q&A ___7.15PM - 8.30PM

 

Older LGBTQ, and Homeless  01:13:38 MINS 

WINNER

AWARDS NIGHT 8.30 PM 

WRAP 10.00PM